Kink
Angielskie słowo kink oznacza według definicji słownikowych coś zakręconego, supeł, pętlę, a przymiotnik kinky odnosi się już bezpośrednio do niezwykłego, dziwnego i podniecającego zachowania seksualnego. Jak jednak określić, gdzie kończy się zwykły seks, a zaczyna niezwykły? Definicja, którą stosuje amerykańska seksuolożka Patti Britton, podkreśla indywidualny charakter doświadczenia kink: jest to zatem wszystko to, co robią inni w sferze seksualności, a czego my nie robimy. Ta definicja może i jest enigmatyczna, ale dobrze pokazuje, że kink to jest coś, co wykracza poza naszą strefę seksualnego komfortu i to, co jest nam seksualnie dobrze znane. W powszechnym rozumieniu kink obejmuje wszelkie zachowania ze spektrum BDSM, związane z dominacją i uległością, a także fetysze, czy odgrywanie ról.
Zobacz: WHO UZNAŁA KONSENSUALNY BDSM
BDSM
Z angielskiego: BD – bondage&discipline (wiązanie i dyscyplina), DS – domination&submission (dominacja i uległość), SM – sadomasochism (sadomasochizm). Potocznie kojarzony z BDSM ostry seks, czy ból nie jest ani najważniejszym, ani kluczowym elementem zachowań z tego spektrum. To, co stanowi kwintesencję BDSM, to gra o władzę (ang. power play). Partner czy partnerka oddają kontrolę nad sobą drugiej osobie w określonym seksualnym kontekście. Uległa osoba akceptuje władzę tylko wybranego przez siebie partnera, a zmiana relacji władzy (ang. power exchange), która stanowi podstawowe źródło podniecenia między kochankami, nie przekłada się na przestrzeń społeczną, czy zawodową. Dominujący partner może wydawać uległemu polecenia, karać go, czy poniżać. Przejmuje kontrolę nad jego przyjemnością. Ból, czy fizyczne cierpienie są częścią tylko niektórych zachowań ze spektrum BDSM, przede wszystkim tych związanych z sadomasochizem. W BDSM partnerzy muszą świadomie godzić na wszelkie aktywności i dbać o swoje bezpieczeństwo, nawet jeśli to, co robią niesie ze sobą zagrożenie (np. podduszanie).
Przeciwieństwem aktywności spod znaku BDSM jest waniliowy seks.
Dominująca kobieta, która angażuje się w aktywności BDSM to domina, dominatrix, pani. Dominujący mężczyzna to dom lub pan. Partner, który czerpie przyjemność z uległości, to po prostu uległy/a, choć może też być nazywany niewolnikiem lub niewolnicą (ang. slave). Z kolei osoba, która zmienia role, może być i dominująca i uległa – to switch.
Zachowania i aktywności seksualne, w których stroną dominującą jest kobieta (może dominować nad mężczyzną albo inną kobietą) określane są zbiorczym terminem femdom. Gdy osobą dominującą nad partnerką czy partnerem jest meżczyzna mówimy o maledom.
Aktywności ze spektrum BDSM to na przykład:
Ageplay
Jest to gra wiekiem i oznacza wcielanie się w dziecko (najcześciej) lub osobę starszą. W seksie partnerskim partner uległy przyjmuje rolę dziecka, a dominujący – opiekuna lub rodzica. Najcześciej spotykane jest odgrywanie roli dziecka bardzo małego, do pierwszego roku życiu. Osoby, które przyjmują tę rolę, nazywa się ABDL (adult baby / diaper lover czyli dorosłe dziecko / kochający pieluchy). Wcielenie się w rolę oznacza nie tylko przebranie w dziecięce ubrania i pieluchę, ale też określone zachowanie związane np. z tym, że niemowlę nie panuje nad sobą, jest bezbronne, wymaga opieki i pielęgnacji. Ageplayerowcy odgrywają także role dzieci starszych, czy nastolatków. Znacznie rzadziej postarzają się i wcielają w role osób starszych. Ageplay łączy się z pobudzeniem seksualnym i jest formą uzyskiwania satysfakcji seksualnej. Ubrania, zachowanie, pieluchy są fetyszami. W ageplay anagażują się dorośli, którzy wyrażają na to zgodę.
Bondage
Aktywność polegająca na wiązaniu partnera, które ogranicza jego ruchy lub prowadzi do całkowitego unieruchomienia. Może to być skrępowanie partnera, albo wszelkie formy podwieszania partnera, czy rozciągania na specjalnych ramach. Partnerzy wykorzystują liny, pasy, uprzęże, kajdanki itd. Bondage może wiązać się z deprywacją sensoryczną. Niektóre zmysły są „wyłączane“ po to, by mocniej pobudzić inne. Jedną z najpopularniejszych form jest zasłanianie oczu. Techniki wiązania, które można stosować w pojedynkę, to selfbondage.
Crossdressing
Z angielskiego: cross czyli przekraczać, krzyżować i dressing – ubieranie się. Oznacza zatem zakładanie, noszenie ubrań utożsamianych z płcią przeciwną. Osoba, która to robi, to crossdresser. Bardziej zauważalne jest, gdy mężczyzna przebiera się w stroje kobiece niż na odwrót. Normy dotyczącego tego, co może założyć kobieta są bowiem luźniejsze. Crossdressing jest bardzo szerokim pojęciem. Może obejmować przebieranki związane z roleplayingiem(odgrywaniem ról przez partnerów seksualnych). Może wiązać się z wizerunkiem scenicznym w przypadku drag queen i drag king. Jest też nieodłącznym elementem transwestycyzmu, ale trzeba pamiętać, że choć każdy transwestyta jest crossdresserem, to nie każdy crossdresser jest transwestytą (za: www.crossdressing.pl).
Zobacz wpis o fantazjach w seksie
Fetysz
Historycznie fetysz to przedmiot magiczny, posiadający moc. W kontekście seksualnym fetyszyzm oznacza przemieszczenie pożądania z osoby na konkretną część ciała, przedmiot, zachowanie, aktywność, czy nawet smak lub zapach. Obecność fetyszu jest niezbędna do osiągnięcia podniecenia seksualnego. Jeszcze obowiązującej Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD-10) fetyszyzm jest umieszczony wśród zaburzeń prefencji seksualnych – jeśli potrzeba jest tak nasilona, że eliminuje jakiekolwiek inne aktywności seksualne i powoduje u osoby jej doświadczającej niepokój, dyskomfort, cierpienie. Jeśli jednak tak się nie dzieje, fetysz może stać się poprostu jednym z elementów seksualnego repertuaru. W nowej klasyfikacji ICD-11 fetyszyzmu już nie ma wśród zaburzeń.
Potocznie fetysz to przedmiot wzbudzający eksytację, wywołujący przyjemne, żywe odczucia.
Roleplaying (odgrywanie ról)
To bardzo szerokie określenie. Roleplaying niewątpliwie zawsze łączy się z przekroczeniem granic siebie (i to nie jest to samo, co przekraczanie swoich granic). Jedną z najbardziej powszechnych form jest udawanie przez partnerów, że są nieznajomymi, których łączy erotyczna przygoda. Roleplaying może być również grą wokół kobiecości i męskości. Jego elementem może być wówczas crossdressing. Scenariusze BDSM, oparte na uległości i dominacji, również łączą się z odgrywaniem określonych ról np. więźniarki i strażnika, pielęgniarki i pacjenta itd. Bywa to też połączenie gry z płcią oraz relacji uległości i dominacji. Przykładem może być sissi maid – mężczyzna, który wciela się w rolę pokojówki, służki i usługuje dominującemu partnerowi.
Spanking
Dawanie klapsów. Klapsy – choć przypisywane są szeroko rozumianej sferze kink – są równie popularne w BDSM, jak i w waniliowym seksie. O klapsach jako rodzaju gry między partnerami wspomina już Kamasutra.
Sporty wodne
Oznaczają zainteresowanie w kontekście seksualnym wypróżnianiem się, zarówno naturalnym, jak i wywoływanym (lewatywa). Erotyzacja lewatywy to klizmafilia. Podniecające może być zarówno wykonywanie lewatywy komuś, jak i samem sobie.
Fascynacja moczem to urofilia. Podniecenie seksualne może wywoływać patrzenie na oddawanie moczu, bycie obsikiwanym, połykanie moczu, czy sikanie na partnera. Dla urofila znaczenie ma wszystko: kolor, zapach, temperatura moczu, odgłos sikania. Inne określenia to pissing albo złoty deszcz. Wykorzystywanie kału w grze seksualnej to koprofilia (także brown shower, scat).
Trampling
Czerpanie przyjemności seksualnej z bycia deptanym. Może przybierać różne formy od lekkiego deptania np. bosymi stopami po plecach, po ucisk placów albo twarzy ciężkimi butami, czy butami na obcasach.
KORZYSTAŁAM PRZEDE WSZYSTKIM Z KSIĄŻKI Inna rozkosz. Świat dominacji i uległości seksualnej, G.G. Brame, W.D. Brame, J. Jacobson (1993) Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2013