Nie sądzę, bym się myliła, mówiąc, że fantazje towarzyszą nam w łóżku częściej niż wyobraźnia. Bo choć fantazje mogą przybierać różne formy działają przede wszystkim jak sygnalizatory, które częściej lub rzadziej zapalają nam się w umyśle: o, to jest to. A wyobraźnia – to raczej wymyślanie swojego seksu ciągle na nowo.

POSLUCHAJ MOJEJ ROZMOWY O FANTAZJACH SEKSUALNYCH W RADIOWEJ CZWÓRCE 2018.02.14 – CZĘŚĆ PIERWSZA ORAZ CZĘŚĆ DRUGA

Fantazje są jednym z przejawów funkcjonowania człowieka jako istoty seksualnej. Gdy ktoś ma poczucie, że spada jego libido, terapeuta czy sex coach zapyta nie tylko o aktywność seksualną (z partnerem i solo), ale też o to, czy miewa fantazje seksualne i jak się przejawiają. A mogą to być po prostu myśli, skojarzenia erotyczne, mogą to być fantazje o czymś, czego potrzebujemy w seksie i czego nam być może brakuje, mogą to także być wyobrażania czegoś zupełnie niezwykłego, odległego, czego nie tylko nie doświadczamy, ale nawet czego być może wcale nie chcielibyśmy przeżyć w rzeczywistości.

Czy fantazje da się zbadać? Jedno wydaje się bezsporne – częściej fantazjują osoby seksualnie rozbudzone i aktywne. Ale co do zasady do badań seksuologicznych warto podchodzić z dystansem, choćby z tego powodu, że opierają się nie na jakiś obiektywnych wskaźnikach, ale deklaracjach. Niemniej w stosunkowo świeżym kanadyjskim badaniu (2014 rok, nieco ponad 1500 uczestników) okazało się, że najczęstsza fantazja zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn dotyczyła obecności romantycznych uczuć i generalnie romantyzmu w relacji seksualnej. Na drugim miejscu był seks oralny, a na trzecim – seks w nietypowym miejscu. Wśród powszechnych fantazji znalazły się także: seks z osobą znajomą, która nie jest partnerem, czy małżonkiem, wzajemna masturbacja, seks z nieznajomym/nieznajomą, seks w publicznym miejscu.

To pokazuje jak różnie rozumiemy, czym jest fantazja seksualna. Ktoś uznaje, że gdy myśli o seksie oralnym, bo go lubi albo potrzebuje, to już fantazjuje, a dla kogoś innego fantazją będzie dopiero wyobrażanie sobie seksu na plaży.

Źródło: The Journal of Sexual Medicine. What exactly is an Unusual Fantasy/University of Quebec

A czym jest wyobraźnia w łóżku? To umiejętność znajdowania na nowo najlepszych w danym momencie naszego życia sposobów wyrażania seksualności. Gdy myślę „wyobraźnia“, to mam też takie skojrzania – otwartość, kreatywność, zabawa, wolność, radość. Wyobraźnia nie jest zatem bujaniem w obłokach, ani też wycieczką w najbardziej niezwykłe światy w zakamarkach naszego umysłu. To raczej nasze najlepsze narzędzie do tego, byśmy codziennie mogli wymyślać jak sprawiać przyjemność sobie i partnerowi, jak czuć się w zgodzie ze swoją seksualnością, jak radzić sobie ze zmianami w życiu seksualnym.

A że zaskakuje nas, tak samo jak fantazje? Tym lepiej.

Zdjęcie: Daniel Garcia/Unsplash